Historyczne przemiany w polskiej gospodarce rozpoczęte w końcu lat 80-tych ubiegłego stulecia, wywołane zmianami ustrojowymi tego okresu zachęcały polskich obywateli do brania spraw w swoje ręce i budowania własnego dobrobytu w ramach własnych przedsiębiorstw. Zadawałoby się, że najprostszym do przyjęcia kierunkiem był handel i większość tworzonych wówczas nowych podmiotów gospodarczych miało rzeczywiście charakter przedsiębiorstw handlowych.
Wielu firm utworzonych 10-15 lat temu nie ma obecnie w rejestrach podmiotów gospodarczych, ich właściciele często zachłysnęli się sukcesem i swoje zyski wykorzystali na konsumpcję, nie uwzględniali konieczności zabezpieczenia przyszłej działalności firmy, nie inwestowali w jej rozwój. W efekcie nie byli w stanie stawić czoła konkurencji zarówno tej rodzimej, bardziej przewidujących przedsiębiorców, jak i tej zagranicznej, która z coraz większą intensywnością zaczęła wchodzić na polski rynek.
Przedsiębiorcy, którzy okazali się bardziej przewidujący są obecnie właścicielami dobrze prosperujących, stabilnych firm handlowych, często składających się z wielu placówek handlowych rozmieszczonych na znacznym obszarze. Aby zapewnić sprawne działanie w ten sposób rozbudowanego organizmu gospodarczego konieczne jest wyposażenie placówek handlowych w odpowiedni sprzęt, będący narzędziem zapewniającym kontrolę nad zachodzącymi w punktach handlowych zdarzeniami. Wśród tego rodzaju narzędzi niepoślednią rolę odgrywają kasy fiskalne.
Proste, jadnostanowiskowe kasy nie zdałyby tu egzaminu choćby ze względu na zbyt małą pojemność pamięci PLU. Nie zapewniałoby to bowiem utrzymania wymaganej szczegółowości ewidencji sprzedawanych towarów. Taką szczegółowość pozwalają utrzymać kasy z grupy umownie nazywanej „kasami systemowymi”. Oprócz odpowiednio dużej pojemności pamięci PLU kasy z tej grupy umożliwiają współpracę z całą gamą tzw. urządzeń peryferyjnych (czytniki kodów kreskowych, wagi, czytniki kart magnetycznych, chipowych, terminale kart płatniczych itp.). Urządzenia te, co bardzo istotne, zapewniają też współpracę z komputerowymi systemami ewidencji obrotu zainstalowanymi w sklepach. Systemy tego typu w znacznym stopniu ułatwiają i automatyzują czynności wykonywane przez personel sklepu, zaś właścicielowi placówki umożliwiają uzyskanie pełnego obrazu zdarzeń mających miejsce w punktach sprzedaży, a co za tym idzie, pomagają w podejmowaniu trafnych decyzji w odniesieniu do działalności firmy.
Jakkolwiek kasy systemowe nie są grupą urządzeń z „dolnej półki” cenowej, to ich zastosowanie w placówkach handlowych szybko się zwraca, zwłaszcza, że koszty pracy ludzkiej w Polsce stają się coraz wyższe. Mając na uwadze perspektywiczny rozwój firmy warto wziąć pod uwagę tę grupę urządzeń fiskalnych, jako interesującą alternatywę, zwłaszcza, że do odpowiednio dobranego zestawu sprzętu można dodawać kolejne elementy na zasadzie modułowej budowy systemu.
Podobnie jak w odniesieniu do opisywanych wcześniej w ramach tego cyklu „ kas jednostanowiskowych”, producenci i importerzy „kas systemowych” dołożyli starań, by ich oferta była jak najlepiej dostosowana do preferencji użytkowników, przy zachowaniu wysokiej niezawodności i zgodności z obowiązującymi wymogami przepisów podatkowych. Wśród dostępnych na rynku marek kas systemowych na uwagę zasługują urządzenia (w porządku alfabetycznym): DATECS, ELZAB, FASY, INNOVA, NOVITUS, POSNET, SHARP.
Lista najczęściej stosowanych obecnie w sklepach modeli kas systemowych wraz z odnośnikami do opisów poszczególnych urządzeń.
Autor: Andrzej Kurowski
P.U.H. HANT
ul. Brzoskwiniowa 30
62-095 Murowana Goślina
tel. 61/811 80 58
61/811 80 59
61/812 29 54
fax. 61/811 80 55
mail:biuro@hant.pl