Lista najpopularniejszych kas fiskalnych on-line wiodących producentów: ELZAB; FAWAG; NOVITUS; POSNET.
Obecnie obowiązująca Ustawa o podatku VAT (zawiera przepisy dotyczące kas fiskalnych) weszła w życie z dniem1 maja 2019r. Treść ustawy jest prawie identyczna, jak w ostatnim opisywanym tu projekcie. Poniżej najważniejsze informacje:
W chwili obecnej na rynku funkcjonują kasy z tzw. papierową kopią paragonu oraz nieco nowsze kasy z kopią elektroniczną. Te drugie kopię wydruków dla Urzędu Skarbowego przechowują na karcie pamięci, co pozwala m .in. na spore oszczędności papieru, a także umożliwia bardzo łatwe szukanie danych wydrukowanych wczesniej i zapisanych na karcie pamięci.
Kasy on-line, to kasy przypominające wyglądem i sposobem obsługi kasy dotychczas instalowane. Różnice są wewnątrz kasy. Najważniejszą cechą jest wysyłanie za pomocą kasy danych o wystawionych paragoach bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów, a dokładniej do Centralnego Repozytorium Kas, czyli zaawansowanego systemu informatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Kasa będzie takie dane wysyłała po każdej zakończonej transakcji. Wiąże się to z oniecznością podłączenia kasy do sieci internet jednym ze sposobów: Internet kablowy, sieć WiFi lub GPRS (sieć komórkowa). W przypadku braku zasięgu, kasa będzie dane przechowywała w swej pamięci, po czym jak tylko znajdzie się w zasięgu sieci dane te zostaną wysłane.
Kasy on-line będą wprowadzane etapami, a termin instalacji będzie uzalezniony od branży w jakiej przedsiębiorca działa.
Poniżej daty określone przez MF w Ustawie, od których dana grupa podatników musi używać kas on-line (oczywiście sugerujemy zakup kas on-line wcześniej, nie odkładajmy zakupu na grudzień 2019r.):
Etap I: 1 stycznia 2020r.:
a) Świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym
naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w
zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
b) Sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego
do napędu silników spalinowych;
Etap II: 1 lipca 2020:
a)
Świadczenie usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez
stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług
w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
b) Sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z
węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów
opałowych;
Etap III: 1 stycznia
2021r.:
Świadczenie usług:
a)
fryzjerskich,
b) kosmetycznych i kosmetologicznych,
c) budowlanych,
d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy
dentystów,
e) prawniczych,
f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji
fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.
Pozostali podatnicy, wyżej
nie wymienieni mogą używać dotychczasowych kas (zarówno z elektroniczną
kopią paragonu jak i papierową) do momentu zapełnienia modułu fiskalnego.
Utalono termin ważności homologacji kas z kopią papierową na 31 sierpnia 2019. W praktyce jednak już od początku roku 2019 kasy z kopią papierową są praktycznie niedostępne. Jednocześnie potwierdzono zawartą w pierwotnym projekcie ważność homologacji kas z kopią elektroniczną na 31 grudnia 2022.
Tak, od stycznia 2021r wszyscy fryzjerzy (oraz zakłady kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej) będą musieli ewidencjonować sprzedaż wyłącznie za pomocą kas on-line. Wymiana kasy będzie obowiązkowa. Podatnicy zmuszeni do wymiany kasy otrzymają 700zł zwrotu z US podobnie jak przy zakupie pierwszej kasy. Stara, dotychczas stosowana kasa będzie musiała zostać zlikwidowana. Likwidacja polega na zgłoszeniu do US faktu zaprzestania korzystania z kasy, a następnie odczytaniu modułu fiskalnego przez serwisanta.
Do 31.12.2022 r. Właściciele sklepów spożywczych (i innych przedsiębiorstw z branż nie wymienionych w pkt. 2) będą mieli wybór pomiędzy kasą z elektroniczną kopią paragonu, a kasą on-line.
Tak, w kasy on-line również podlegają obowiązkowym przeglądom. Dodatkowo informacja o przeglądzie będzie również automatycznie wysyłana do Centralnego Repozytorium Kas. Dzięki temu będzie można bardzo łatwo odnotować brak przeglądów u podatników. Brak przeglądu będzie skutkował mandatem w wysokości 300zł.
Lista najpopularniejszych kas fiskalnych on-line wiodących producentów: ELZAB; FAWAG; NOVITUS; POSNET.
Zadzwoń lub napisz, zapytaj o aktualny stan prawny dotyczący kas on-line.
Masz dodatkowe pytania?
Napisz: biuro@hant.pl
Zadzwoń: 61 8122954, 61 8118058
P.U.H. HANT
ul. Brzoskwiniowa 30
62-095 Murowana Goślina
tel. 61/811 80 58
61/811 80 59
61/812 29 54
fax. 61/811 80 55
mail:biuro@hant.pl